Stopniowe odstawianie alkoholu

Stopniowe odstawianie alkoholu

Skutki alkoholizmu są odczuwalne nie tylko w ciele, ale także w psychice. Może on wpływać na relacje z otoczeniem (kontakty i przyjaciele, radzenie sobie z obowiązkami w pracy itp.) Alkohol powoli degraduje umysł, a w końcu niszczy ciało. Narkotyk ten może spowodować poważne problemy zdrowotne, a nawet śmierć w przypadku nagłego odstawienia. Jedynym sposobem na pozbycie się alkoholu jest jego powolne odstawianie.

Dlaczego tak szybkie odstawienie alkoholu jest złym pomysłem

Osoba, która była uzależniona od alkoholu, doświadcza w wyniku tego zmian w mózgu. Neuroadaptacja to zestaw mechanizmów adaptacyjnych, które są uruchamiane, gdy w organizmie znajduje się etanol. Mają one na celu utrzymanie stałej aktywności ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Aby OUN mógł funkcjonować podobnie jak w okresie trzeźwości, podstawowe czynności muszą być stopniowo zwiększane. Aktywność mózgu alkoholika ulega zmianie, a narząd przystosowuje się do nowych warunków. Trwałe pozostawanie pod wpływem.

Osoba uzależniona doświadcza nieprzyjemnych objawów, gdy poziom alkoholu we krwi znacznie spada. Może to nastąpić już po przebudzeniu i wiąże się z silnym pragnieniem wypicia alkoholu. Zjawisko to znane jest jako „klinowanie”. Jeśli zostanie zastosowany odpowiednio wcześnie, „klinowanie” może zmniejszyć lub wyeliminować nieprzyjemne skutki niskiego stężenia alkoholu we krwi. Jednak pomysł gwałtownego odstawienia alkoholu w tym stanie może prowadzić do zaburzeń psychicznych i somatycznych. Może wystąpić zespół abstynencyjny, który objawia się np. drażliwością i problemami ze snem, podwyższoną temperaturą ciała, poceniem się czy drażliwością. Niekiedy również zagrażające życiu napady drgawek mogą być spowodowane odstawieniem alkoholu.

Dowiedz się więcej na temat leczenia alkoholizmu na stronie https://alkoholizmwieliczka.pl/

Stopniowe odstawianie alkoholu i zespół abstynencyjny

Objawów zespołu abstynencyjnego można się spodziewać w ciągu 24-36 godzin od ostatniego spożycia alkoholu. Może on powodować łagodne objawy, takie jak bóle brzucha, głowy i mięśni, nudności, biegunkę, niestrawność lub anoreksję. Zaprzestanie spożywania alkoholu na tym etapie może prowadzić do suchości w ustach, suchości błon śluzowych oraz nieokreślonego lęku i niepokoju. Odstawienie alkoholu może również powodować dezorientację, osłabienie, tachykardię i wysokie ciśnienie krwi.

Osoby uzależnione od alkoholu, które próbują rzucić picie, mają możliwość uniknięcia tego nieprzyjemnego okresu poprzez oparcie się chęci picia. Mogą przezwyciężyć uzależnienie pijąc wodę, glukozę, elektrolity i witaminę B1. Niektórzy alkoholicy szukają również prywatnych ośrodków odwykowych.

Proces stopniowego odstawiania alkoholu po regularnym spożywaniu napojów alkoholowych lub po wpadnięciu w alkoholowy stupor nie jest taki sam. Dla kogoś, kto silnie nadużywał alkoholu, odstawienie może często przybrać formę złożonych objawów odstawienia. Do powyższych objawów należy dodać delirium tremens i padaczkę alkoholową, które są przesłankami do objęcia opieką szpitalną, W ośrodku pacjentowi podawane są leki przeciwpsychotyczne i uspokajające. Uzupełniane są również płyny i elektrolity.

Zalecenia dotyczące zaprzestania picia alkoholu

Wiele osób uzależnionych obawia się konsekwencji stopniowego odstawiania alkoholu. Należy pamiętać, że w zaawansowanym stadium pacjent może nie być w stanie ograniczyć spożywania alkoholu. Niektórzy uzależnieni ponownie sięgają po butelkę, ponieważ obawiają się bólu lub nowych dolegliwości. Pragnienie zaprzestania picia alkoholu zanika.

Wielu specjalistów od uzależnień zaleca osobom cierpiącym na powikłania detoksykację w szpitalu lub prywatnym ośrodku. Kiedy zdrowie psychiczne pacjenta jest już stabilne, łatwiej jest rozpocząć leczenie. Pozwoli im to na wdrożenie planu stopniowego wycofywania się z alkoholu. Uczestnictwo w terapii może pomóc pacjentowi przestać myśleć o ponownym piciu.

Wsparcie bliskich, aby pomóc Ci przejść przez stopniowe odstawianie alkoholu

Ważne jest, aby mieć wsparcie rodziny i przyjaciół podczas stopniowego odstawiania alkoholu. Nie chodzi tu o unikanie spożywania alkoholu, ale także o zmniejszenie ilości wydarzeń związanych z alkoholem. Jeśli ktoś z bliskich zachęca do picia, może być mu trudno utrzymać koncentrację na celu, jakim jest rzucenie picia. Ważne jest, aby pokonać wstyd i zaakceptować fakt, że warto poprosić o pomoc. Bez tego trudno będzie rzucić alkohol.

Ważne jest poinformowanie najbliższych o planach rzucenia choroby i stworzenie sieci wsparcia. Oczyszczenie otoczenia z przedmiotów i butelek związanych z alkoholem to kolejny ważny krok w procesie stopniowego odstawiania. Kolejnym jest zagospodarowanie czasu wolnego, który wcześniej był wykorzystywany na picie napojów alkoholowych.

Istnieje co najmniej kilka czynników, które zapewnią sukces w walce z uzależnieniem od alkoholu. Pacjent powinien zastanowić się nad procesem stopniowego odstawiania alkoholu. Musi zastanowić się nad tym, co alkoholizm zrobił z nim samym, jakie spustoszenie spowodował w jego życiu zawodowym i prywatnym. Zaprzestanie picia jest wielkim zwycięstwem, ale wymaga wiele wysiłku.

Previous Naruszył nietykalność cielesną ratownika medycznego
Next Dwóch chuliganów zatrzymanych za pobicie przypadkowego przechodnia

Może to Ci się spodoba

Nowe obowiązki dla właścicieli i zarządców budynków

Od 1 lipca 2021 r. rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB). Każdy właściciel lub zarządca budynku czy lokalu będzie zobowiązany złożyć deklarację do CEEB o użytkowanych źródłach ciepła i spalania paliw.

Kradł w firmie, w której był szefem

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który z firmy, w której był kierownikiem ukradł 5 telefonów komórkowych. Mężczyzna został namierzony i zatrzymany przez policjantów z „szóstki”.

Porozumienie Akademii Górniczo- Hutniczej i Komendy Miejskiej Policji w Krakowie

Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Tadeusz Słomka oraz Komendant Miejski Policji w Krakowie insp. Rafał Leśniak podpisali dzisiaj porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie zapewnienia porządku i bezpieczeństwa na

Podsumowanie obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej nr 21 w Krakowie

15 marca 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 21 w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla najlepszych drużyn biorących udział w grze wirtualno-terenowej, która została zorganizowana przez Komendę Wojewódzką

Utrudnienia na autostradzie A4 w miejscowości Staniątki – w kierunku Krakowa

W związku z naprawą lewego pasa jezdni północnej autostrady A4 – wysokość miejscowości Staniątki na odcinku 400 metrów (od km 436+300 do km 436+700) w poniedziałek 7 sierpnia 2017r. od godz. 05:00

Sukces małopolskich policyjnych biegaczy

Podczas XV Mistrzostw Polski Policjantów w Maratonie organizowanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie i Zarząd Wojewódzki NSZZP województwa zachodniopomorskiego pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji małopolscy policyjni biegacze stanęli

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź