Dowiedz się w jaki sposób praktykować bezpieczne korzystanie z sieci

Dowiedz się w jaki sposób praktykować bezpieczne korzystanie z sieci

Wiele osób korzystając z Internetu, nie tylko ogląda śmieszne filmiki i newsy, ale także wykonuje czynności bankowe, służbowe, a nawet urzędowe. Tego rodzaju zabiegi wymagają odpowiedniej wiedzy, aby pozostać bezpiecznym w sieci. Poznaj więc sposoby na zabezpieczenie swoich działań w Internecie. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko wyłudzenia Twoich danych.

Co zrobić, by Twoje hasło było bezpieczne?

Wśród oszustów jest znana metoda złamywania haseł tzw. słownikowa. Polega ona na wpisywaniu haseł ze słownika. Jeżeli chcesz zapobiec włamaniu na Twoje konto ustaw bezpieczne hasło, które będzie oryginalne i ciężkie do złamania.

Bardzo ważne jest, aby bezpieczne hasło składało się z co najmniej 8 znaków, a w tym z małej oraz wielkiej litery, cyfry i znaku specjalnego.

Najczęściej popełnianym błędem jest stosowanie haseł, które szybko i łatwo można odgadnąć. Nie należy decydować się na hasła, które nawiązują do Twojego imienia, nazwiska, daty urodzenia, a nawet imion dzieci, czy pupili.

Ustal silne i oryginalne hasło

Jeżeli nie chcesz ryzykować włamaniem się obcej osoby na Twoje konta, to warto ustawić różne hasła na każdej stronie lub aplikacji. Jeżeli posiadasz we wszystkich serwisach takie samo zabezpieczenie, znacznie ułatwiasz sprawę potencjalnemu włamywaczowi.

Zaufaj menadżerom haseł

Pewnie zdajesz sobie sprawę, że zapamiętanie wszystkich haseł jest niezwykle trudne i dla wielu niemal niemożliwe. Menadżer haseł zapamiętuje na bieżąco Twoje zabezpieczenia oraz automatycznie uzupełnia pole logowania. Często także zapewnia możliwość stworzenia nowego, silniejszego hasła. Menadżer ten przechowuje wszystkie hasła w zaszyfrowanej postaci.

Czym jest uwierzytelnienie dwuskładnikowe?

Coraz częściej możemy się spotkać z uwierzytelnieniem dwuskładnikowym. Jest to dodatkowe potwierdzenie logowania na innym urządzeniu. Uwierzytelnienie dwuskładnikowe można zaobserwować np. w aplikacji, która wysyła informację sms ze specjalnym kodem potwierdzającym. Korzystając z tego rodzaju zabezpieczenia, całkowicie uniemożliwiasz włamanie się cyberprzestępcy na Twoje konto. Coraz więcej osób poleca to rozwiązanie.

Jak bezpiecznie korzystać z publicznego WiFi?

Korzystanie z publicznego WiFi ma wiele zalet, ale także niebezpieczeństw. Warto wiedzieć, w jaki sposób łączyć się z WiFi, aby Twoje dane były bezpieczne.

Publiczne WiFi najczęściej możemy spotkać w takich miejscach jak: hotele, restauracje, centra handlowe, a nawet w nowoczesnych autobusach. Pamiętaj, aby w takich miejscach nie decydować się na logowanie do ważnych portali lub stron. Z pewnością nie należy korzystać z bankowości lub usług urzędowych. Takie działania grożą wykradnięciem Twoich danych przez cyberprzestępcę. Dodatkowo możesz skorzystać z opcji VPN. Jest to nic innego, jak prywatny kanał komunikacji, który posiada własny szyfr. Przy jego zastosowaniu Twoim hasłom już nic nie grozi.

Działanie oszustów – ransomware

Wśród cyberprzestępców obecnie jest bardzo popularne stosowanie oprogramowania, które nazywa się ransomware. Polega ono na zaszyfrowaniu plików na Twoim urządzeniu oraz zablokowaniu Tobie do nich dostępu. W tym celu ostrzega się użytkowników przed pobieraniem nieznanych plików, które mogą być działaniem ransomware. Wirus ten najczęściej wyświetla komunikat o okupie za Twoje dane. Czy po opłaceniu oszusta odzyskasz dostęp do swoich haseł? Zależy to tylko od indywidualnego podejścia cyberprzestępcy.

Statystyki jednak wskazują, że najczęściej nie odzyskuje się swoich danych. Możesz się ochronić przed działaniem ransomware. W tym celu należy zawsze tworzyć kopie zapasowe wszystkich plików. Pliki te powinny trafić na zewnętrzny nośnik, który jest niezależny od głównego urządzenia.

Postaw na najskuteczniejsze antywirusy

Poznaj ranking antywirusów, który pomoże Ci wybrać zaufaną ochronę Twoich danych. Ranking antywirusów wskazuje najskuteczniejsze programy, które monitorują Twoje urządzenie. Dodatkowo na bieżąco analizują wszystkie działania oraz weryfikuje odwiedzane przez Ciebie strony.

Previous 3 proste kroki do zarabiania, łatwiejsze niż zamawianie Ubera
Next Akcesoria cateringowe – co warto wybrać?

Może to Ci się spodoba

Proces leczenia narkomani – poszczególne etapy

Jak wiadomo leczenie uzależnienia od narkotyków nie jest proste i zwykle trwa bardzo długi czas. W związku z rodzajem uzależnienia, możemy samo leczenie od narkomanii podzielić na różne etapy i

Noc Muzeów w Komendzie Głównej Policji. Wśród uczestników policjant z Krakowa

Przed kilkoma dniami w Komendzie Głównej Policji odbyła się ”Noc Muzeów”. Bramy KGP otwarte były dla zwiedzających od godziny 18:00 do północy. Ilość chętnych była tak duża, że już na

Rozliczenie PIT 2016 przez Internet – to takie proste!

Wszystkie osoby osiągające w ciągu roku dochody muszą rozliczyć się z fiskusem. Można to zrobić w sposób tradycyjny, wypełniając właściwą deklarację w formie papierowej albo albo przesłać PIT internetowo. Rozliczenie

Górnik – Olimpijczyk jak nowy

Zakończono prace rewitalizacyjne rzeźby Górnika-Olimpijczyka, która mieści się na skwerze im. Żwirki i Wigury w dzielnicy Ruda. Koszt robót wyniósł ok. 63 tys. zł, a 88% tej kwoty pozyskano ze źródeł zewnętrznych. –

Warsztaty w IPN

W dniu 15 maja 2017 r. , w siedzibie IPN Biuro Edukacji Narodowej Centrum Edukacyjne Przystanek Historia w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8 odbyły się warsztaty  do konkursu „Policjanci w służbie

Nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej otwarta w Krakowie

W krakowskim szpitalu im. Ludwika Rydygiera otwarta została nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Ma zapewnić szybszą i bardziej precyzyjną diagnostykę onkologiczną. Zainstalowany tomograf komputerowy jest też bezpieczniejszy dla zdrowia pacjentów, wykorzystuje

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź